برداشتن خال

برداشتن خال

برداشتن خال می تواند به بسیاری از فراد برای داشتن ظاهرس جذاب تر کمک کند. خال ها معمولا در اثر تجمع رنگدانه ها در پوست ایجاد می شوند. تولید بیش از حد ملانین در نقطه ی خاصی از پوست باعث ایجاد عارضه ای به نام خال می شود. این خال ها ممکن است هم سطح پوست یا بالاتر از آن باشند. اما زگیل ها عارضه ای پوستی هستند که ممکن است در هر نقطه ای از بدن و معمولا روی دست و پا رشد کند و به مرور زمان سفت تر از پوست عادی شود.

برای از بین بردن این ضایعات پوستی روش های متفاوتی وجود دارد که هر کدام برای نوع خاصی از خال و زگیل مناسب است. افراد می توانند پس از مراجعه به مراکز درمانی و کلینیک ها و پس از مشاوره, بهترین نوع درمان را انتخاب کنند.

روش های مختلف از بین خال

مواردی مانند سن فرد, نوع خال, اندازه و شکل و رنگ آن در تعیین روش از بین بردن آن مهم است.
در برخی موارد خال یا زگیل را با استفاده از اشعه ی لیزر می سوزانند که مکن است عوارضی مثل جای عمل و اسکار از خود به جای بگذارد. هم چنین می توان محلول اسیدی را مستقیما به ناحیه خال یا زگیل تزریق کرد. در یک روش قدیمی تر, خال برجسته یا زگیل را بی حس کرده و سپس با استفاده از تیغ جراحی آن را می برند. با استفاده از امواج رادیو فرکانسی یا آر اف نیز میتوان زگیل یا خال را برطرف کرد.

گرمایی که در این روش به محل مورد نظر وارد می شود از لیزر معمولی کمتراست و بنابراین عوارض کمتری نیز دارد. استفاده از گاز نیتروژن مایع که دمای منفی زیادی ایجاد میکند و باعث مرگ سلولی می شود نیز برای از بین بردن خال های برجسته متداول است که به کرایوسرجری یا کرایو معروف است.

مراقبت های پس از برداشتن خال

ممکن است در برخی موارد قرمزی و یا التهاب بر روی پوست فرد ایجاد شود که به تدریج از بین خواهد رفت. اما استفاده از کرم های ضد آفتاب برای جلوگیری از آسیب به بافت و از بین بردن احتمال تیرگی و لک در آن ناحیه ضروری است.