بلفاروپلاستیی پلک چیست؟

 بلفاروپلاستی پلک چیست؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک در درمان افتادگی پلک کاربرد دارد. در این روش جراح پوست و چربی هایی که در پلک ایجاد شده برداشته و به این ترتیب افتادگی پلک فرد را درمان می کند.
افتادگی پلک که در اثر بالا رفتن سن و عوامل محیطی ایجاد می شود امری طبیعی است که با روش های جوان سازی از جمله بلفاروپلاستی قابل درمان است. افراد بلفاروپلاستی را برای درمان افتادگی ابرو و پلک و برآمدگی و پف پلک پایین انجام می دهند. در برخی از افراد این عمل جنبه ای زیبایی دارد اما در برخی دیگر از افراد افتادگی پلک بالا به حدی است که میدان دید آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود؟

این عمل به صورت سرپایی انجام می شود و نیازی به بستری شدن فرد نیست.
در بلفاروپلاستی معمولا پلک های بالایی ابتدا جراحی م شوند. پس از تزریق ماده بی حس کننده, جراح برشی در پلک ایجاد کرده پوست و چربی اضافی را برمیدارد.

اقدامات قبل از بلفاروپلاستی چیست؟

از مصرف داروهایی که روی گردش خون تاثیر می گذارند مانند آسپیرین و ایبوپروفن یک هفته قبل از عمل خودداری کنید. و در صورت استفاده پزشک معالج خود را حتما مطلع کنید.
از مصرف مواد مخدر و سیگار و مشروبات الکلی, یک هفته قبل و دو هفته بعد از عمل خودداری کنید. زیرا روند بهبودی را کند کرده و باعث افزایش زمان ماندگاری قرمزی و تورم خواهند شد.
برای سریع تر شدن روند بهبودی, قبل و بعد از عمل, از ویتامین C استفاده کنید.

مراقبت های بعد از بلفاروپلاستی

فرد پس از انجام جراحی باید چند روز استراحت کند. برخی افراد ممکن است درد و تورم را تجربه کند که با مصرف داروهای مسکن می توان آن ها را کنترل کرد و تورم نیز بعد از چند روز از بین خواهد رفت.
فرد تا دو هفته پس از عمل نباید از لنزهای تماسی استفاده کند. بنابراین در این مدت می تواند به جای لنزهای طبی از عینک استفاده کند.
تاری دید و حساسیت به نور از عوارض متداول بین بیماران است که پس از دو الی سه روز از بین خواهد رفت. استفاده از کمپرس یخ نیز می تواند به تورم و التهاب این ناحیه کمک کند

عوارض بلفاروپلاستی یا جراحی پلک چیست؟

لازم است به این نکته توجه کنید که بلفاروپلاستی نوعی جراحی است و مانند دیگر عمل های جراحی خطر ابتلا به خونریزی, کبودی و عفونت وجود دارد. موارد زیر از دیگر خطرات احتمالی بلفاروپلاستی هستند که البته با انتخاب مرکز معتبر و مجهز و پزشک با تجربه می توانید از بروز ان ها جلوگیری کنید.
خشکی چشم ها
ناتوانی گذرا در بستن کامل چشم ها
تاری دید
آسیب های عضلانی
نمایان شدن جای بخیه